Jak wykonać hydroizolację pionową fundamentów?

Wbrew pozorom fundamenty to najważniejszy element każdej budowli. Mimo że są niewidoczne, wymagają zastosowania odpowiedniej ochrony, ponieważ są najbardziej narażone na działanie wody i wilgoci. Te czynniki mogą znacznie osłabić całą konstrukcję. W celu zabezpieczania fundamentów robi się hydroizolację pionową. W poniższym tekście podpowiadamy, na czym polega i w jaki sposób wykonuje się tę usługę.

Wysokiej jakości ochrona fundamentów pozwala zabezpieczyć cały budynek przed różnymi uszkodzeniami. Ze względu na to, że te elementy są osadzone w ziemi, ciągle pozostają narażone na przenikanie wód z gruntu. Aby się przed tym uchronić, należy wykonać odpowiednio dopasowaną hydroizolację.

Czym jest pionowa hydroizolacja fundamentów?

Pionowa hydroizolacja fundamentów polega na zabezpieczeniu ścian zarówno od wewnątrz, jak i od strony gruntu, ponieważ to właśnie tam te elementy mają kontakt z ziemią. Wykonanie takiej czynności pozwala ochronić konstrukcję przed wnikaniem do murów wody. Zawilgocenie fundamentów przyczynia się do znacznego osłabienia całej konstrukcji budowlanej. Dlatego tak ważne okazuje się odpowiednie zabezpieczenie elementów podpierających obiekt.

Sposób wykonania pionowej hydroizolacji fundamentów

Niezależnie od tego, w jaki sposób wykonano fundamenty, przed przystąpieniem do pionowej hydroizolacji, należy zadbać o ich odpowiednie związanie. Powinno być ono mocne, a przede wszystkim pozbawione wszelkich luźnych cząstek czy zanieczyszczeń. Tylko takie podłoże może zostać właściwie zabezpieczone. Gdy fundamenty są gotowe i nie ma w nich żadnych ubytków, możliwe jest przystąpienie do wykonania pionowej hydroizolacji. Pamiętaj jednak, że odpowiednie przygotowanie podłoża to postawa.

Pionową hydroizolację układa się zazwyczaj na ścianie fundamentowej, a następnie zabezpiecza się ją za pomocą materiału termoizolacyjnego. W tym celu trzeba użyć produktów mało nasiąkliwych. Dobrze sprawdza się m.in. pianka poliuretanowa. Możliwe jest również najpierw ocieplenie ścian, a dopiero później zastosowanie hydroizolacji pionowej. W takim przypadku ważne jest zabezpieczenie ostatniej warstwy specjalną folią.