Jak zabezpieczyć zbrojenie przed korozją?

Stal zbrojeniowa jest z różnych powodów chętnie wykorzystywana w budownictwie. Umożliwia sprawne i wytrzymałe stawianie fundamentów, wieńca dachowego i wykonywanie wielu innych prac. Wykorzystuje się ją także przy żelbetonie, tworzonym za pomocą połączenia betonu z prętami zbrojeniowymi. Jego zadaniem jest umocnienie konstrukcji – ważne okazuje się jednak jego skuteczne zabezpieczanie przed korozją. Sprawdź, jak to robić.

Żelbeton wyróżnia się odpornością na obciążenia, ogień i w dużym stopniu na korozję. To nie oznacza, że nie należy dbać o jego ochronę przed korodowaniem. Jak najbardziej warto zabezpieczać materiał.

Skuteczny sposób na ochronę zbrojenia przed korozją

Korozja to naturalny proces, który na szczęście można opóźnić i złagodzić jego skutki. Metale są na nią narażone w różnym stopniu, w zależności od rodzaju. Stal zbrojeniową wykonuje się głównie z żelaza oraz stopu żelaza z węglem, czyli materiałów niestety znacznie narażonych na korodowanie. Dlatego tak istotne okazuje się antykorozyjne zabezpieczanie zbrojenia.

Jednym ze skutecznych sposobów jest cynkowanie ogniowe. Zanim do niego przystąpisz, zadbaj o dokładne odtłuszczenie, polegające na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Dopiero wtedy można przystąpić do nanoszenia trwałej powłoki wykonanej z cynku na materiał. W tym celu trzeba zanurzyć stal w płynnym cynku.

Inne metody antykorozyjnego zabezpieczania zbrojenia

Istnieją również inne sposoby na antykorozyjne zabezpieczanie zbrojenia. W celu jego ochrony przed korozją można zastosować impregnację za pomocą środków hydrofobizujących. Stanowią one wysokiej jakości zabezpieczenie całej konstrukcji. Preparaty tego rodzaju w połączeniu z farbą mają za zadanie zablokować przedostawanie się do wnętrza materiału gazów pochodzących z powietrza.